Z menstruacją na „TY”

Menstruacja wśród plemion afrykańskich to wciąż temat tabu. Chcemy uświadamiać, że menstruacja to normalna rzecz. Zaczynamy od wspólnego uczenia się szycia wielorazowych podpasek, a to dopiero początek zmiany!

Czy wiesz, że jednym z ważniejszych powodów, które powstrzymuje dziewczynki przed przychodzeniem do szkoły, a kobiety przed pójściem do pracy jest miesiączka?

CO ROBIMY?

  • Edukujemy młode kobiety w zakresie menstruacji
  • Obalamy mity i stereotypy, które są obecne w krajach Afryki, a nie są zgodne z faktami medycznymi
  • Wspólnie szyjemy wielorazowe podpaski

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

  • Dostęp do środków higieny osobistej, w tym higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Mydło i papier toaletowy są artykułami higienicznymi dostępnymi w każdej toalecie. Czym różnią się od nich podpaska, wkładka czy tampon? Dlaczego nie ma do nich powszechnego dostępu w wielu miejscach?

  • Kraje afrykańskie wciąż na dużą skalę doświadczają ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego.
  • Bieda menstruacyjna to szeroki problem – związany zarówno z brakiem dostępu do środków higienicznych, do informacji na temat miesiączki oraz stygmat, tabu i wstyd

Dlaczego udostępnianie produktów do higieny menstruacyjnej kobietom w każdym wieku jest tak trudne?

Jedną z największych przeszkód jest fakt, że temat menstruacji jest tematem tabu. A kiedy wreszcie zostanie omówiony, przyćmiewają go negatywne przekonania kulturowe.

Dowiedz się więcej

Poznaj szczegóły projektu

Działając w pojedynkę, nie bylibyśmy w stanie zrobić tak wielu dobrych rzeczy. Poznaj naszych Partnerów, Wolontariuszy, Ludzi dobrej woli, dzięki których ten projekt może nabrać realnych kształtów.

PARTNERZY PROJEKtU

  • Dr. Jenny Bouraima, Urban Care Clinic
  • Stephanie Fuchs, Masai Story
co dalej?

Kontynuacja projektu

 Naszym marzeniem jest kontynuowanie tego projektu na większą skalę. Widzimy realne potrzeby, na które chcemy odpowiedzieć naszym działaniem. Jednak by to zrobić, potrzebujemy Waszego wsparcia.

Obecnie naszą największą bolączką są maszyny do szycia – te, które użyte były podczas akcji, zostały przez nas wypożyczone. Niestety ze względu na nikły dostęp do prądu na miejscu, muszą być to maszyny, które działają sprawnie bez użycia prądu, pracując siłą nóg. Jeśli więc chcielibyście pomóc nam w kontynuowaniu akcji, lub znacie kogoś, kto mógłby nam pomóc – wyślijcie do nas wiadomość. Będziemy szczęśliwi móc kontynuować nasz projekt!